top of page

Czasy Gimnazjum nr 1…

 

     Uchwałą Rady Miejskiej z 16 marca 1999r. dyr. Krystyna Morawiec została zobowiązana do przekształcenia szkoły podstawowej w gimnazjum. Funkcję dyrektora gimnazjum pełniła przez rok od 1.09.1999r. do 31.08.2000r., kiedy to powołana została na stanowisko naczelnika oświaty przy Starostwie Powiatowym w Mikołowie. Dyrektorem gimnazjum została dotychczasowa wicedyrektor mgr Ewa Sobolewska, jej zastępcą mgr Janina Śledzińska, a od roku 2001 również mgr Grażyna Nazar. Od 1 września 2010r. dyrektorem szkoły zostaje dotychczasowa wicedyrektor ds. dydaktycznych mgr Grażyna Nazar, wicedyrektorami Bożena Hain (od 2009r.) i Krzysztof Skwarczek (od 2010r.), którzy dyrektorują do nadal.

   Gimnazjum nr 1 jest kontynuatorem dobrych tradycji Szkoły Podstawowej nr 1 i do jej licznych osiągnięć z przeszłości dopisuje własne. Szkoła ma liczne osiągnięcia dydaktyczne, artystyczne, sportowe i wychowawcze. W rankingu szkół gimnazjalnych w woj. śląskim ogłoszonym przez Gazetę Wyborczą w roku szkolnym 2001/2002 szkoła zajęła 7 miejsce, a w roku 2002/2003 też uplasowała się w czołówce rankingu. Do 2014r. uczniowie G1 zdobyli 116 tytułów laureatów i 96 tytułów finalistów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych oraz liczne tytuły laureatów w innych, znaczących konkursach wiedzy o zasięgu ogólnopolskim i wojewódzkim! 

       W ostatnich latach szkołę modernizowano i remontowano. Dzięki Radzie Miasta Mikołów w latach 2004-2006 przeprowadzono remont kuchni, szatni przy sali gimnastycznej, przebudowano sale 1 i 2, sekretariat, wyposażono siłownie, wymieniono instalację elektryczną w całym budynku. Pokój nauczycielski podobnie jak hol uzyskał nowy wystrój, pomalowano wszystkie sale lekcyjne, korytarze, okna, cyklinowano parkiety.

      Dobrą atmosferę tworzą pracownicy szkoły oraz uczniowie. W jubileuszowym roku 70-lecia (2004r.) do szkoły uczęszczało 768 uczniów i było zatrudnionych 71 pracowników. W czasie uroczystości społeczności szkoły został przekazany Sztandar Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie, czyniąc szkołę w pełni kontynuatorką tradycji Szkoły Podstawowej nr 1.

     Gimnazjum nr 1 zmienia się w sposób bardzo dynamiczny. W roku 2011 do użytku oddana została sala konferencyjna, a rok później pozyskaliśmy pierwszą tablicę interaktywna. We wrześniu 2011r. przy znaczącej pomocy finansowej Rady Rodziców zakupiono nowy, profesjonalny radiowęzeł. W roku 2012 w holu szkoły pojawiły się nowe, estetyczne i kolorowe szafki uczniowski. Dziś, jest już ich ponad trzysta! W 24 salach znajdują się projektory, pozwalające na wykorzystanie technologii informatycznej na każdej lekcji. W roku 2013 uruchomiono drugą nowoczesną 15 stanowiskową pracownię komputerową. Remont pomieszczeń na parterze, I piętrze i głównej klatki schodowej szkoły miał miejsce w sierpniu 2012r. Osiem sal w 2013r. uzyskało nowy blask dzięki życzliwości sponsorów. W 2013r. sklepik szkolny otrzymał nowe, estetyczne pomieszczenie.

      W życiu szkoły nastąpiło wiele zmian… Młodzież Gimnazjum nr 1 brała i bierze udział w projektach finansowanych ze środków europejskich. Do tradycji szkoły wpisały się „Koncerty na schodach”, „British Song Festival”, wyjazdy edukacyjne do Anglii i Paryża oraz goszczenie studentów z różnych, często egzotycznych rejonów świata w ramach współpracy z AISEC. Wrażliwość uczniów dalej wyznaczają akcje charytatywne: Noworoczne Koncerty Charytatywne i pomoc zwierzętom „Przystani Ocalenie”. W 2014r. zorganizowaliśmy po raz pierwszy Bieg Charytatywny.

      Do chlubnej historii szkoły została dopisana uroczysta Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2012/13, która miała miejsce 3 września 2012r. z udziałem senatorów i posłów Rzeczypospolitej, Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca, Wojewody Śląskiego dr Zygmunta Łukaszczyka, Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera, władz Powiatu Mikołowskiego iMikołowa oraz licznych gości. W charakterze gospodarzy tej uroczystości wystąpili Burmistrz Mikołowa dr Marek Balcer i dyrektor Gimnazjum nr 1 - Grażyna Nazar. W tym też roku laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych była rekordowa liczba aż 24!

    W obecnym, jubileuszowym roku 80-lecia szkoły uczęszcza do niej 641 uczniów i jest zatrudnionych 67 pracowników pedagogicznych.

    To co pozostaje niezmienne, to wspaniała młodzież tej szkoły, z którą pracuje kompetentna, serdeczna i otwarta na młodego człowieka kadra pedagogiczna oraz życzliwi pracownicy administracji i obsługi, zaś bardzo wysokie wyniki edukacyjne szkoły zasługują na uznanie i szacunek.

bottom of page